Únava

Co dělat proti jarní únavě

Milena Mocková
17.05.2013

Stává se vám v tomto období, že sotva vstanete z postele, cítíte se malátní, vše vás bolí a jste podráždění? Nemusíte se ničeho obávat, protože se pravděpodobně jedná "pouze" o jarní únavu.

Jarní únava trápí každý rok miliony lidí severní části naší zeměkoule. Jedná se tedy o místa, kde se z jara hodně mění počasí, klesá a stoupá tlak, přibývá slunečního svitu a prodlužují se dny.

Na každého z nás působí příchod jara jinak a snad téměř každý se již setkal s některými projevy jarní únavy:

  • bolest hlavy
  • bolest kloubů
  • nechuť cokoliv dělat
  • ospalost
  • skleslost
  • podrážděnost

Nemusíte se ale vůbec ničeho obávat, podle vědců totiž dojde ke zlepšení, jakmile se teploty ustálí a sluneční paprsky nám dodají nový elán a energii.

Příčiny jarní únavy

Naše svaly jsou po dlouhé zimě ztuhlé a bolestivé. Nic se nám nechce dělat, na sportování nemáme ani pomyšlení. V tomto případě je dobré si zajít na aromaterapeutickou masáž, kde se svaly uvolní a nám bude hned o hodně lépe. Naše kosti doslova prahnou po sluníčku. Je to totiž jeden z mále zdrojů vitaminu D, který je důležitý pro správnou tvorbu kostí a zubů.

Dále se na jaře častěji objevují bolesti hlavy než kdy jindy. Souvisí to se změnami biorytmů, proměnlivým počasím a v neposlední řadě i s přechodem na letní čas. Je proto třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, hodně odpočívat a pohybovat se co nejvíce na čerstvém vzduchu.

Skleslost, podrážděnost, apatie a nechuť cokoliv dělat, jsou bohužel nejčastější a nejtypičtější příznaky jarní únavy. Musíme ale dávat pozor, aby tyto jevy nepřerostly v chronickou depresi. Pokud zmiňované stavy u vás přetrvávají delší dobu, navštivte lékaře. Abyste se trochu odreagovali od těchto stavů, obklopujte se přáteli, choďte do přírody, relaxujte, sportujte a zahrňte sami sebe tím, po čem toužíte.

Pomocníci v boji proti jarní únavě

V poslední době se těší velké oblibě mladý ječmen, zejména díky svým detoxikačním schopnostem. Mimo to je přímo nabitý vitaminy, minerály a stopovými prvky.

K dalším pomocníkům patří laktobacily. Jsou dobré nejen pro lepší trávení, ale i jako prevence při různých nemocech nebo po užívání antibiotik.

Aloe Vera má velmi příznivý vliv na posílení imunity, čistí a regeneruje organismus. Podobné účinky mají různé preparáty z této sukulentní rostliny.

 

Jak se u vás projevuje jarní únava a jak proti ní bojujete?

Autor: Milena Mocková

Psychické potíže v těhotenství
Řepkový olej - to pravé do vaší kuchyně

Další články

Děti a špína
Péče o dítě

Děti a špína

13.05.2013

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.

Hormonální antikoncepce – pozitiva převažují nad negativy
Antikoncepce

Hormonální antikoncepce – pozitiva převažují nad negativy

09.05.2013

Kombinovaná hormonální antikoncepce je v současné době nejúčinnější metodou ochrany proti nechtěnému otěhotnění. Moderní nízkodávkované preparáty jsou vysoce spolehlivé a způsobují ...