Únava

Neviditelní požírači energie

Milena Mocková
18.06.2012

Myslíte si, že za vaši neustálou únavu mohou vaše příliš aktivní děti? Někdy možná ano, ale většinou jsou v tom zcela nevinně. Skutečné viníky zkuste hledat někde jinde a možná se budete divit. Více energie pro každodenní fungování by určitě bral každý z nás. Ačkoli se dostatek spánku zdá být nejlepším řešením, denní únava může mít často velmi překvapivé důvody. Který z následujících je tím vašim požíračem energie?

Absence snídaně

Pokud ráno vynecháte první jídlo dne, vaše schopnost koncentrace a celková mentální kondice výrazně poklesne, protože mozek, jehož hnacím motorem je glukóza, jíž je v takovém případě v krvi nedostatek, nefunguje na 100 %.

Nedostatek energie není jediným minusem lidí, kteří nesnídají. Je prokázáno, že jejich stravování je méně zdravé a častěji přibývají na váze. Pokud pociťujete ospalost během dne, na vině může být jak nevhodná strava, tak i její nedostatek. Aby mohl mozek řádně fungovat, omezí se ostatní funkce těla a následkem toho je pocit únavy.

Nedostatek tekutin

Pijete méně než litr a půl vody denně? Tak není divu, že jste unavení. Dehydratace nutí tělo šetřit energií, což se v první řadě projeví zpomalením cirkulace krve. To následně ochuzuje svaly o kyslík, způsobuje malátnost a zvyšuje potřebu odpočinku.

Sladkosti

Sáhnete si v případě pocitu vyčerpání po tabulce čokolády? Ohrožujete tím množství energie v těle. Tradiční pamlsky totiž obsahují jednoduché cukry, které vám dodají sílu jen na velmi krátkou dobu. Záhy organismus zaznamená pocit malátnosti a únavy, kterou způsobuje přebytek inzulinu v těle.

Špatné spaní

Nejsou to pouze problémy, které nám brání ve zdravém spánku. Mnohdy za probdělou noc může také příliš světla v ložnici. To totiž omezuje produkci melatoninu, hormonu, který je důležitý pro navození hlubokého spánku. Následkem je vyčerpanost po probuzení.

Důvodem ranní únavy může být také nepravidelné spaní, které narušuje přirozené biorytmy těla nebo chrápání. Ať už vlastní nebo partnerovo.

Špatný postoj

Všimněte si někdy, jak chodíte. Vzpřímeně nebo shrbeně? I to může mít na hladinu vaší energie značný vliv. Pokud jste ohnutí, všechny svaly, klouby a vazy musí pracovat mnohem intenzivněji, než když stojíte správně, což vás obírá o sílu.

Léky

V případě, že užíváte nové léky, a to zejména proti bolesti, depresi nebo alergiím, a zaznamenáváte častější projevy únavy, může se jednat o běžný vedlejší účinek.

Mezi další požírače energie patří stres, chybějící železo, těhotenství, ale také lenost.

 

Jste často unavení? Jak bojujete s únavou?

Autor: Milena Mocková

Otrava olovem
Vliv počasí na člověka

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Éčka - přídatné látky v potravinách
Zdravá výživa

Éčka - přídatné látky v potravinách

02.07.2012

Všude přítomná a tolik diskutovaná “éčka“, čili tzv. aditivní látky přidávané do většiny potravin, jsou tématem stovek článků, studií, debat a výzkumů zabývajících se zdravou výživ ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...